Zielono nam… Przygotowanie ogrodu do sezonu po długiej zimie
Gardenia to roślina o pięknych białych kwiatach. Gardenia to również firma z Kielc. Założona w 2006 roku przez małżeństwo pasjonatów, dzięki szerokiej ofercie i solidności w wykonywaniu swoich usług jest dziś cenioną firmą na ogrodniczym rynku w województwie świętokrzyskim.
Gardenia świadczy usługi w zakresie sprzedaży roślin, ale również aranżacji terenów zielonych, zakładania ogrodów oraz ich pielęgnacji i serwisowania. W ofercie kieleckiej firmy znajdziemy także usługi układania kostki betonowej i granitowej oraz projektowania i wykonania systemów nawadniających. Gardenia obsługuje z powodzeniem zarówno klientów indywidualnych, jak również instytucjonalnych. Odwiedzając siedzibę firmy przy ulicy Krakowskiej 193 zastaniemy świetnie zaopatrzone centrum ogrodnicze, gdzie wykwalifikowani pracownicy udzielą profesjonalnych odpowiedzi na zadane pytania i pomogą w doborze roślin do naszych doniczek lub przydomowych ogrodów.
Właścicielkę Katarzynę Bracha zapytaliśmy o przygotowanie ogrodu do sezonu po długiej zimie.
Jak wszyscy wiemy wiosna to czas, w którym musimy spędzić wiele pracowitych chwil w naszym ogrodzie, by przez okres wiosenno – letnio-jesienny cieszyć się widokiem zadbanego trawnika czy kwitnących rabat kwiatowych. Pierwsze porządki wiosenne w ogrodzie należy rozpocząć od przeglądu stanu elementów małej architektury w naszym ogrodzie, które mogły zostać uszkodzone w najmroźniejszych dniach zimy. Po wykonaniu bieżących napraw zwróćmy uwagę na stan gleby. Na pewno będzie ona potrzebować kilku zabiegów, aby poprawić jej stan – radzi Pani Katarzyna. Gleba musi zostać zasilona odpowiednią ilością składników odżywczych, co osiągniemy dzięki zastosowaniu odpowiednich nawozów organicznych i mineralnych.
Zasilenie gleby po okresie zimowym
Najlepszym sposobem zasilenia gleby po okresie zimowym jest nawożenie jej naturalnym kompostem, który dostarczając próchnicy zapewni dostarczenie wszystkich niezbędnych składników, spulchni glebę i dobrze ją napowietrzy. To właśnie kompost tzw. „złoto ogrodników” zawiera najwięcej potrzebnych roślinom związków organicznych. Jest też łatwy w użyciu i nie można go „przedawkować”. Najłatwiejszym i najmniej kosztownym sposobem pozyskiwania kompostu jest posiadanie własnego kompostownika. Ponieważ kompost jest najlepszym nawozem naturalnym, warto przeznaczyć trochę miejsca w naszym ogrodzie na wykonanie takiego kompostownika. Pamiętajmy jednak, aby nie był on ustawiony na podłożu betonowym, a bezpośrednio na gruncie, który będzie przepuszczał wodę i najlepiej w zacienionym miejscu. Ale o zakładaniu kompostownika innym razem. Dobrym nawozem będą również torfy oraz substraty torfowe, odpowiednio przygotowana kora drzew, nawozy zielone z rozdrobnionych roślin lub najwygodniejsze do stosowania nawozy mineralne wieloskładnikowe. Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie wespół nawozów organicznych z mineralnymi.
Przegląd materiału roślinnego do sadzenia
Wracając do wiosennych przygotowań w ogrodzie, kolejnym krokiem będzie przegląd materiału roślinnego do sadzenia. Powinniśmy przejrzeć dokładnie wszystkie posiadane przez nas cebule, kłącza i bulwy roślin. Te na, których dostrzeżemy ciemne, czarne lub gnijące plamy należy wyrzucić, bo jest to oznaka, iż zostały zaatakowane przez wirusy oraz grzyby. Z takich porażonych przez choroby cebul i bulw nie ma szans na uzyskanie pięknych i zdrowych roślin – kontynuuje Pani Katarzyna. Cebule, kłącza i bulwy sadzimy do gruntu pod koniec kwietnia, choć niektóre winny być sadzone w maju po ostatnich przymrozkach. Pod koniec marca możemy już zaczynać wysiew nasion niektórych roślin jednorocznych jak czarnuszki, gipsówki, nagietki, maki czy ostróżki jednoroczne.
Zdejmowanie okryw i osłon zabezpieczających
Kiedy na dworze zrobi się już ciepło, najlepiej w pierwszych dniach kwietnia należy z roślin zdjąć okrywy i osłony zabezpieczające podczas zimy. Należy te czynności wykonywać w pochmurny dzień, aby ostre słońce nie zniszczyło świeżych delikatnych pędów, które mogły wykiełkować pod osłonami. Z grządek oraz trawnika wygrabiamy stare suche liście i resztki roślin, natomiast wyschnięte pędy bylin ścinamy u nasady. Krzewy w naszym ogrodzie również przycinamy, usuwając najstarsze pędy, ale również te wyschnięte oraz te, które po przycięciu spowodują pobudzenie rośliny do wypuszczenia nowych pędów i bardziej obfitego kwitnienia. Należy także zadbać o żywopłoty występujące w naszym ogrodzie, przycinając je, skracając przyrosty rośliny z poprzedniego roku o połowę długości, formując przy okazji pożądany kształt żywopłotu.
Sadzenie nowych drzewek i krzewów
Pamiętajmy, że wiosna do idealny moment na sadzenie w ogrodzie nowych drzewek i krzewów kupionych z odkrytymi korzeniami. Przy zakupie takich roślin, zwróćmy uwagę na to, czy korzenie roślin nie są zbyt wysuszone. Roślina taka może się nam po prostu nie przyjąć. Dobrym zabiegiem przed posadzeniem jest zanurzenie korzeni rośliny w pojemniku z wodą na kilka godzin, by mogły się „napić”. Po zabiegu moczenia korzeni w wodzie, sadzimy rośliny w glebie. Dla pojedynczych krzewów czy drzew kopiemy osobne dołki dostosowując je wielkością do długości i szerokości korzeni. Pamiętajmy, że świeżo wysypaną glebę, lekko udeptujemy, starając się nie uszkodzić korzeni, w taki sposób, aby wokół pnia lub pędów krzewu wytworzyć niewielkie zagłębienie, co spowoduje, że woda z podlewania pozostanie przy roślinie i nie rozleje się na boki. Świeżo posadzonych drzew i krzewów nie nawozimy nawozami mineralnymi, ponieważ muszą się one najpierw przyjąć. Wiosną możemy również rozsadzić rośliny bylinowe, poprzez podzielenie karp, rozrywając je lub przecinając nożem i wysadzając w nowym miejscu.
Doradzała Katarzyna Bracha, właścicielka firmy.
Po więcej informacji i do współpracy zapraszamy na Krakowską 193 w Kielcach do Centrum Ogrodniczego „Gardenia”.
Siedziba firmy
ul.Krakowska 193
25-705 Kielce
Tel.: 41 346-35-54
Fax: 41 346-35-54
Kom.: 501-407-820